Nadwrażliwość zębiny jest stanem występującym powszechnie, dotyczącym nawet 3/5 dorosłych pacjentów. Wiąże się z ostrym bólem, skutecznie ograniczającym komfort życia. Mimo to poziom rozpoznania i leczenia pozostaje niedostateczny. Celem wykładu jest przybliżenie lekarzom dentystom złożoności problemu nadwrażliwości, która nie jest chorobą samą w sobie, a jest przede wszystkim objawem innych patologii.
Recesje dziąsłowe, często kojarzone z zagadnieniem nadwrażliwości, wiążą się z jej rozwojem tylko w niewielkim odsetku. Podczas wykładu słuchacze poznają szereg innych czynników takich jak dieta, zaburzenia okluzji, obecność uzupełnień protetycznych czy błędy w zabiegach higienicznych, prowadzących do wystąpienia przykrych dolegliwości ze strony kompleksu miazgowo-zębinowego.
Nadwrażliwość to także skutek błędów popełnianych w trakcie zakładania wypełnień, osadzania prac stałych, a także rezultat zabiegów wybielania. W czasie wykładu zostaną przedstawione sposoby na uniknięcie jatrogennej nadwrażliwości, co z pewnością podniesie poziom satysfakcji zarówno lekarza jak i pacjenta z przeprowadzonego leczenia.
Złożoność problemu wymaga wprowadzenia jasnych, jednoznacznych kryteriów diagnostycznych oraz jednolitego algorytmu postępowania, zapewniającego przewidywalne i trwałe efekty leczenia. Słuchacze zostaną zaznajomieni z prostymi zasadami od właściwej formy wywiadu z pacjentem, poprzez dobór skutecznego preparatu profesjonalnego, po edukację pacjenta i wyczerpujący instruktaż higieny. Przedstawiona metoda leczenia nadwrażliwości będzie skuteczna, prosta i ekonomiczna, wymagająca zastosowania maksymalnie 3 elementów. Jakich? Odpowiedź podczas wykładu.