Podczas wykładu przedstawię problem pacjenta periodontologicznego w codziennej praktyce lekarza stomatologa. Postaram się zachęcić do podjęcia terapii chorób przyzębia lekarzy nieposiadających specjalizacji w tej dziedzinie. Udowodnię, że jest to leczenie, którego efekty są przewidywalne i nie należy obawiać się, iż nie poradzimy sobie z przeprowadzeniem pacjenta przez niechirurgiczną fazę terapii.
Wykład będzie miał na celu ukazanie krok po kroku, jak przeprowadza się badanie periodontologiczne, jakie badania dodatkowe pomagają nam w diagnostyce tego schorzenia oraz na co zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty pacjenta, u którego podejrzewamy zapalenie tkanek przyzębia. Mówiąc badanie periodontologiczne i karta periodontologiczna, mam na myśli nasz autorski produkt zrealizowany przy współpracy z informatykami Pomorskiego Centrum Stomatologii KRYSPIN-DENT. To nowe rozwiązanie nie tylko zdecydowanie ułatwia prowadzenie dokumentacji pacjenta z przewlekłym schorzeniem, ale ma nieocenione zalety wizualizacji tkanek przyzębia.
Wyjaśnię, że bagatelizując problem choroby przyzębia sprawiamy, że długoterminowe efekty naszego leczenie zachowawczego, protetycznego i implantologicznego stają pod znakiem zapytania. Tracimy również zaufanie pacjenta, który w czasach nieograniczonego dostępu do informacji (również tych wysokospecjalistycznych) może podważyć nasze kompetencje. Rozumiejąc obawy tych z Państwa, którzy nie mają doświadczenia w tej dziedzinie stomatologii, pragnę w sposób bardzo przystępny przedstawić sprawdzone przeze mnie schematy postępowania terapeutycznego. Zaprezentuję jakie urządzenia, instrumentarium oraz preparaty i leki pomagają mi w osiąganiu sukcesów w terapii. Przedstawię własne przypadki kliniczne, na podstawie których wyjaśnię, w jaki sposób kwalifikuję pacjenta do leczenia periodontologicznego, w jaki sposób przedstawiam plan takiego leczenia, jak oceniam przewidywane efekty leczenia fazy niechirurgicznej.
W mojej prezentacji skupię się również na aspekcie mikrobiologicznym choroby przyzębia. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z celowanej antybiotykoterapii, przedstawię ilościowo-jakościowy test na obecność patogenów wywołujących periodontitis i periimplantitis oraz wyjaśnię, na czym polega skuteczna antybiotykoterapia. Mam na myśli taką farmakoterapię, która ma udowodniony efekt kliniczny, jej spektrum działania obejmuje najczęstsze bakterie patogenne przyzębia, jest łatwa w stosowaniu, nie obciąża ogólnoustrojowo pacjenta. Przedstawię wskazania, przeciwwskazania oraz zalecenia po aplikacji Ligosanu. Zaprezentuję procedurę miejscowego stosowania doksycykliny w postaci preparatu z nową formą podawania leku do patologicznie zmienionych kieszonek. Zobrazuję, jak w prosty sposób uzupełnić leczenie zapaleń przyzębia i wykorzystać element, dzięki któremu leczenie periodontologiczne jest bardziej efektywne w aspekcie krótko- i długoterminowym.